چرا جوامع به آب تمیز نیاز دارند ، آیا می توانید تصور کنید که بدون آب تمیز زندگی کنید؟ در این صورت امور مختلفی مانند شستن بدن و داشتن آب تمیز در خانه‌هایمان، استفاده از لوله‌کشی داخلی و نوشیدن آب تمیز تا ابد ممکن نخواهد بود. با این حال، واقعیت این است که بدون آب تمیز، زندگی برای ۲.۲ میلیارد نفر در سراسر جهان، که عمدتا کودکان هستند، غیر ممکن می باشد.
مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها (‏CDC) ‏گزارش می‌دهد که آب به عنوان ” مهم‌ ترین منبع برای حفظ اکو سیستم‌های در نظر گرفته می‌شود که خدمات حمایت از زندگی مردم، حیوانات و گیاهان را فراهم می‌کند.” در اینجا ما بررسی خواهیم کرد که چرا آب تمیز در جوامع مورد نیاز است.

چرا جوامع به آب تمیز نیاز دارند

نه تنها افراد به آب تمیز نیاز دارند، بلکه کل جوامع به آب تمیز نیاز دارند و آن‌ها به چیزی بیش از آب نیاز دارند. جوامع به آب تمیز نیاز دارند که برای پخت وپز خانگی، شستشو و بهداشت ایمن باشد. انجمن زمین‌شناسی ایالات‌متحده (‏USGS) ‏آب سالم را به عنوان “آبی که اگر با آن در تماس باشید به شما آسیب نخواهد رساند” تعریف می‌کند.

سازمان ملل متحد در مورد پنج دلیل مهم بحث می‌کند که آب سالم و تمیز یک ضرورت حیاتی برای رشد فیزیکی، ذهنی، اقتصادی، اجتماعی و معنوی جوامع است. این دلایل عبارتند از:
۱-توسعه پایدار
۲-توسعه اجتماعی – اقتصادی
۳- انرژی و تولید مواد غذایی
۴- سلامت و بقا
۵-اکوسیستم‌های سالم

نیاز جوامع به آب تمیز برای توسعه پایدار

توسعه پایدار نیازهای مردم را بدون کاهش منابع برای نسل‌های آینده برآورده می‌سازد. در سال ۲۰۱۵، سازمان ملل متحده “اهداف توسعه پایدار” را به عنوان یک برنامه جهانی برای پایان دادن به فقر شدید، کاهش نا برابری و حفاظت از سیاره تا سال ۲۰۳۰ تصویب کرد.
هدف این است که اطمینان حاصل شود که همه مردم به یک منبع آب تمیز پایدار و بهداشت کافی آب دسترسی دارند.

نیاز جوامع به آب تمیز برای توسعه اجتماعی – اقتصادی

فقر و فقدان آب تمیز دست به دست هم می‌دهند و یک جز کلیدی برای از بین بردن فقر، دسترسی به آب سالم است. وقتی تامین آب بهبود می‌یابد و پایدار است، به طور قابل‌ توجهی رشد اقتصادی جامعه را افزایش می‌دهد و فقر را کاهش می‌دهد.

در سراسر جهان ، زنان و کودکانی هستندکه اغلب آنها حداکثر ۶ ساعت در روز را صرف جمع‌آوری آب می‌کنند. از آنجایی که زمان زیادی صرف این کار می‌شود، مانع از تلاش زنان برای امرار معاش می‌شود و بطور چشمگیری زمان تحصیل کودکان را کاهش می‌دهد.

وقتی هر بخشی از یک جامعه به این شکل به حاشیه رانده می‌شود، توسعه اجتماعی و اقتصادی متزلزل می‌شود. به عنوان مثال، زمانی که کودکان به جای اینکه هر روز برای جمع‌آوری آب صرف کنند، وقت خود را در مدرسه سپری می‌کنند، از نظر اقتصادی به جامعه به عنوان یک کل کمک می‌کند.

عدم وجود آب تمیز منجر به مرگ ۳.۵۷۵ میلیون نفر می‌شود که هر ساله تسلیم بیماری‌های مربوط به آب غیر ایمن می‌شوند. برخی از این افراد درآمد اولیه برای خانواده‌هایشان هستند و از دست دادن آن‌ها خانواده‌ها را به فقر شدید تری سوق می‌دهد که می‌تواند چندین نسل را تحت‌ تاثیر قرار دهد.

نیاز جوامع به آب تمیز برای تولید انرژی و غذا

آب تمیز، انرژی و تولید مواد غذایی به طور پیچیده با هم مرتبط هستند. بیش از ۲۵ درصد انرژی جهانی صرف کشاورزی برای تولید غذا می‌شود. وقتی جوامع به آب تمیز برای تولید انرژی و غذا دسترسی ندارند، به آبیاری محصولات با فاضلاب تصفیه نشده متوسل می‌شوند که منجر به بیماری‌های ناشی از آب می‌شود. تخمین زده می‌شود که کم‌تر از ۱۰ % فاضلاب جمع‌آوری‌شده در سطح جهان تصفیه می‌شود.

فاضلاب تصفیه نشده با فاضلاب آلوده می‌شود که حاوی سموم مضر مانند باکتری‌های مولد اسهال و دیگر عوامل بیماری زا است. وقتی این آب کثیف برای رشد غذا برای جامعه استفاده می‌شود، آلاینده‌ها تامین غذا و سلامت آن را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهند.

نیاز جوامع به آب تمیز برای سلامتی و بقا

آیا تعجب می‌کنید اگر بدانید که در ۱۰۰ سال گذشته، افراد بیشتری از آب کثیف مرده‌اند؟ باید اشاره کنیم که این عامل اصلی از کجا آمده؟ استفاده از آب کثیف باعث می شود تا تعداد زیادی از مردم به شدت مریض ‌شوند.
همان طور که پیش از این گفته شد، سالانه در حدود ۵۷۵،۰۰۰ نفر در اثر بیماری‌هایی که از آب کثیف ناشی می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند.

بچه‌های زیر سن قانونی

وقتی جوامع به آب تمیز دسترسی ندارند، اغلب چاره‌ای جز شستن و نوشیدن مستقیم آب آلوده از باتلاق‌ها ندارند. آب غیر ایمن باعث بیماری‌های ناشی از آب مانند اسهال ناشی از اشریشیاکلی، وبا، تب تیفوئید، ژیاردیا، هپاتیت آ و اسهال خونی می‌شود.

جوامع برای سالم ماندن و جلوگیری از بیماری‌های ناشی از کمبود آب کافی و بهداشت (‏WASH) ‏به آب تمیز نیاز دارند. وقتی که محصولات با آب تمیز آبیاری می‌شوند، افرادی که از آنها استفاده می کنند دچار بیماری نمی شوند و سالم می مانند.

یک راه دیگر برای دسترسی به آب سالم این است که به مردم کمک کنند به طور فیزیکی در جامعه رشد کنند. این کار را با کاهش فشار بر روی بدن زنان و کودکانی که ظروف آب سنگین حمل می‌کنند و هر روز ساعت‌ها برای جمع‌آوری آب برای خانواده‌هایشان راه می‌روند، انجام می‌دهند. علاوه بر این، زمانی که حیوانات وحشی و افراد دیگر مسافت‌های طولانی را بدون حفاظت طی می‌کنند، خطر آسیب به آن‌ها وجود دارد. زمانی که آب تمیز در دسترس در جامعه وجود داشته باشد، آن ریسک‌ها را از بین می‌برد. آب تمیز همچنین تاثیر فیزیکی بر مغز انسان دارد که به رشد ذهنی جوامع کمک می‌کند.

نیاز جوامع به آب تمیز برای اکو سیستم‌های سالم

آب سالم برای اکوسیستم‌های سالم بسیار مهم است. در نظر بگیرید که بدن انسان ۶۰ % آب دارد و مغز انسان ۷۵ % آب است. سپس زمین از حدود ۷۱ % آب تشکیل شده‌است.

یک جامعه متشکل از افراد (‏و دیگر موجودات زنده) ‏است که در یک منطقه جغرافیایی زندگی می‌کنند و در تعامل با یکدیگر هستند. یک اکوسیستم وسیع‌تر است. در یک اکوسیستم انواع مختلفی از تعاملات وجود دارد. این تعاملات شامل روابط بین مردم و دیگر موجودات زنده ، تعامل بین آن اجزای زنده و محیط‌های غیر زنده آن‌ها (‏آب، آب و هوا و غیره)‏ می شوند.

هر بخش از اکوسیستم یکپارچه و ضروری است تا سلامت، بهره ‌وری و پایداری اکوسیستم ارتقا یابد. بخشی از آن شامل رشد روحی و روانی است.
جوامع به آب تمیز نیاز دارند تا از لحاظ روحی و معنوی پرورش یابند. دسترسی کافی به آب تمیز به جوامع اجازه می‌دهد تا از نظر روحی و معنوی رشد کنند. از نظر فیزیکی، آب تمیز مردم را مرطوب نگه می‌دارد.

مغز از حدود ۷۵ % آب تشکیل شده‌است و وقتی افراد آب بدن خود را از دست می‌دهند، گردش خون در بدن آنها کاهش می‌یابد و در نتیجه تفکر و توانایی حل مساله برای آنها سخت می شود. وقتی گردش خون کاهش می یابد، اکسیژن کمتری به مغز می رسد و این مسئله تاثیر منفی بر شناخت و توانایی فکر کردن افراد می‌گذارد. این امر باعث افزایش اضطراب وتحریک ‌پذیری می شود.

وقتی که مردم به آب تمیز دسترسی داشته باشند، با امید بیشتری به زندگی خود ادامه می دهند. به این امید که خدای زنده‌ای آن‌ها را ببیند و آن‌ها را دوست داشته باشد. ما به آینده‌ای بهتر برای کودکان و خانواده‌های آن‌ها امیدواریم. اگر به یادگیری بیشتر علاقه دارید، با واترز تماس بگیرید.

ما در حال ماموریت برای پایان دادن به بحران جهانی آب هستیم.ما یک راه‌حل جامع آب تمیز می‌سازیم و عشق خدا را در جوامع در معرض خطر در سراسر جهان گسترش می‌دهیم، و به مردم این قدرت را می‌دهیم که نه تنها زنده بمانند، بلکه از نظر فیزیکی، اجتماعی و معنوی رشد کنند.

About The Author

Comments

More Posts You May Find Interesting