فیلتر کارتریج تصفیه آب صنعتی ، یکی از تجهیزات پر مصرفی که در سیستم ‌های تصفیه آب صنعتی وجود دارد فیلتر کارتریج می باشد. این نوع فیلترها برای تصفیه آب هایی که به اقدامات پیش تصفیه شده نیاز دارند، به کار برده می شوند. فیلترهای کارتریج با عبور دادن آب از فیلتر های شنی در محدوده وجود TSS کمتر از ۱۰۰PPM عمل می کنند. فیلترهای کارتریج می توانند ذراتی که دارای اندازه ۱ تا ۱۰۰ میکرون هستند، را به ‌خوبی حذف کنند. با در نظر گرفتن نیاز خود می توان یکی از این فیلترها را انتخاب کرد.

در رابطه با استفاده فیلتر های کارتریج در دستگاه تصفیه آب صنعتی می توان گفت که این فیلتر ها معمولاً به صورت یکبار مصرف هستند و اصولا امکان استفاده مجدد از آنها وجود ندارد. ساخت فیلتر کارتریج تصفیه آب به شکل اسلیم و جامبو صورت می‌گیرد. این فیلترها دارای محفظه نگهدارنده ای هستند که به آن هوزینگ گفته می شود. این هوزینگ به شکل تکی یا چندتایی ساخته می شود. معمولاً برای ساخت هوزینگ از جنس پلی اتیلن فشرده یا استیل استفاده می کنند. هوزینگ ها با در نظر گرفتن نوع نیاز با ورودی و خروجی های مختلفی ساخته می شوند.

در ادامه این مقاله به معرفی انواع فیلتر کارتریج تصفیه آب صنعتی می پردازیم.

فیلتر کارتریج تابیده

در قسمت وسط این فیلتر یک پلاستیک وجود دارد که دارای روزنه های گذر آب است و نخ ها درون آن تابیده خواهند شد.‌ امکان شست و شوی چند مرتبه ای این فیلتر ها یکی از قابلیت های مهم آنها به شمار می رود. این فیلتر ها می‌ توانند ذرات معلق از ۱ تا ۱۰ میکرونی را حذف کنند. پیش از انتخاب فیلتر کارتریج لازم است در جایی که میزان کدورت آب بالا است، از یک فیلتر شنی که دارای دانه بندی سنگ سیلیس ریز است، استفاده کرد.

فیلتر کارتریج نمدی PP

این نوع فیلترهای کارتریج نمدی معمولاً از جنس مواد پلیمری و پلی پروپیلین پشم شیشه هستند و آنها را با کمک چسب های صمغی و فشار و حرارت به شکل استوانه ای شکلی در می آورند. این نوع فیلتر های کارتریجی می توانند ذرات معلق ۱ تا ۱۰ میکرونی را حذف کنند و با در نظر گرفتن نوع خلوص و دبی آب ورودی می توان یکی از آنها را انتخاب کرد. نسبت به فیلترهای کارتریج نوع تابیده این نوع فیلترها از آب بندی بهتری برخوردار می باشند.

فیلتر تصفیه آب کارتریجی فشرده

ساخت فیلتر کارتریج فشرده با جنس پلی پروپلین صورت می‌ گیرد و با کمک حرارت زیاد به هم فشرده شده و سطحی هموار ایجاد می کند. با در نظر گرفتن قطر منافذی که در بافت های فشرده وجود دارد، قدرت حذف مواد زائد معلق در سیال در این نوع فیلتر های میکرونی متفاوت خواهد بود.

فیلتر کارتریج چین خورده (Pleated)

همان گونه که از نام این فیلتر ها پیداست، دارای ورقی مسطح از جنس پلی پروپلین و پلی استر هستند که به بخش های بسیار کوچکی تقسیم بندی شده و به شکل پیچ خورده در آمده است. هنگامی که چین های ریز این ورقه ها بر روی یکدیگر قرار می گیرد، یک استوانه توخالی به وجود می‌آید که برای تصفیه آب کاربرد زیادی دارد. منافذی که بر روی این فیلترهای میکرونی وجود دارند با یکدیگر فرق می‌ کنند و ساخت آنها در انواع ۱،۲،۳،۵،۰۱، ۰۲ میکرونی برای صنایع مختلف صورت می ‌گیرد.

 کاربرد فیلتر کارتریج چیست؟

استفاده قبل از پمپ هایی که به مراقبت بالا نیاز دارند.

استفاده در آب هایی که نیاز به اسپری کردن دارند.

استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی و خانگی

برای استفاده در سیستم های  تصفیه آب غشایی

برای تصفیه ابتدایی آب برج خنک کننده و بوئلر

از دیگر کاربردهای این فیلتر ها می توان به مواردی مثل خطوط تولید موادشیمیایی، صنایع حلال ها، صنایع نوشیدنی و نوشابه سازی، هوای فشرده، آب تغذیه بویلرها، پیش تصفیه، صنایع الکل سازی و صنایع آرایشی و بهداشتی اشاره کرد.

بدنه فیلتر کارتریج تصفیه آب صنعتی

برای ساخت بدنه فیلتر کارتریج از مواد مختلفی مثل پلی اتیلنی، پلی پروپیلنی، استنلس استیل ۳۰۴ و استنلس استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L استفاده می شود. معمولا این فیلتر ها به شکل تک المانه، سه المانه، پنج المانه و در برخی مواقع به صورت ۱۵ المانه تولید می شوند. البته برای سازه های بزرگتر از ۱۵۰ المان نیز استفاده می شود.‌ ساخت فیلترهای کارتریج صنعتی در سایزهای ۲۰ اینچ، ۰۳ اینچ و ۰۴ اینچ صورت می ‌گیرد.

گرفتگی فیلتر کارتریج تصفیه آب صنعتی

در فیلتر های کارتریج اسفنجی و الیافی بعد از مدت زمانی که از کارکرد فیلتر گذشت و مواد معلق در آب که با کمک فیلتر حذف شدند، این فیلتر به مرور دچار گرفتگی خواهد شد. به هر اندازه مواد معلقی که در آب وجود دارند، بیشتر باشد، میزان این گرفتگی نیز بیش‌تر خواهد بود و لازم است که فیلتر کارتریج سریع تر تعویض شود.

نحوه تشخیص گرفتگی فیلترهای کارتریج

در صورتی که بدنه فیلتر کارتریج هوزینگ شفاف باشد، پس از بررسی کردن و مشاهده چشمی می توان گرفتگی المان کاتریج را تشخیص داد. ولی برای فیلترهای کارتریج که دارای بدنه غیر شفافی هستند، از طریق دو راه می توان گرفتگی فیلتر را تشخیص داد:

* نصب دستگاه فشارسنج که قبل یا بعد از کارتریج فیلتر قرار می گیرد و جمع بندی در مورد اختلاف فشار قبل و بعد از فیلتر انجام شود.

* اندازه گیری دبی پیش و پس از هوزینگ کارتریج که با افت میزان دبی، می توان  پی به گرفتگی فیلتر برد.

رفع گرفتگی فیلترهای کارتریج در دستگاه تصفیه آب صنعتی

در سیستم های تصفیه آب صنعتی کوچک، پس از مشاهده گرفتگی فیلترهای کاتریج بهتر است که هرچه سریع تر فیلتر کارتریج میکرونی را تعویض کرد. برای سیستم های بزرگ صنعتی می توان از بک واش کارتریج فیلتر که دارای دبی تقریباً دو برابر دبی نرمال است، استفاده کرد. همچنین در برخی مواقع می توان از محلول های اسیدی برای شستشوی معکوس فیلترهای میکرونی و فیلترهای کاتریج نیز استفاده کرد. برای این موارد لازم است فیلتر هوزینگ حتماً دارای جنسی از استنلس استیل یا یو پی وی سی و PP باشد. استفاده از این روش برای فیلتر هایی که دارای بدنه کربن استیل و پوشش اپوکسی هستند توصیه نمی شود.

هوزینگ چیست؟

هوزینگ مخزنی است به شکل استوانه که دارای بدنه ای از جنس، استیل، شیشه و یو پی وی سی می باشد و داخل آن می توان انواع مختلف فیلترهای کاتریجی را با در نظر گرفتن دبی آب قرار داد. به طور کلی ساختار هوزینگ شامل یک مخزن استوانه ای و ورودی گنبدی شکلی است که دارای قابلیت باز و بسته شدن بوده و از قسمت انتهایی آن نمی توان آن را باز کرد. فیلترهای کارتریجی و تصفیه آب داخل این محفظه قرار گرفته و از آن برای قسمت های نیمه صنعتی و خانگی استفاده می شود. دسته بندی هوزینگ ها با در نظر گرفتن نوع فیلترهایی که در آنها قرار می گیرد، شامل: اسپارکلر فیلتر (Sparkler)، کندل فیلتر (Candle) و فیلترهای فشاری (Pressure) و فیلتر کارتریجی است.

هوزینگ فیلتر کارتریج

مجموعه‌ای از چند فیلتر کارتریجی و مخزن استوانه ای شکل در داخل فیلتر کارتریج وجود دارد که به آن هوزینگ فیلتر کارتریج گفته می شود. هوزینگ فیلتر کارتریج معمولاً در بیشتر سیستم های تصفیه آب که از روش اسمز معکوس استفاده می کنند، به کار برده می شود. مهمترین دلیلی که سبب طراحی هوزینگ فیلتر کاتریجی شده است، قابلیت حذف ذرات معلق در آب و دیگر سیالات با انواع فیلتر کارتریجی می باشد که جلوی آسیب دیدن ممبران های RO را می گیرد.

انواع هوزینگ فیلتر کارتریج

هوزینگ ها با توجه به جنس بدنه و تعداد فیلتر هایی که در آنها وجود دارد، تقسیم بندی شده و آنها را در دو گروه قرار می دهند. با توجه به این تقسیم بندی ها این تجهیزات شامل دو گروه تک المانه و چند المانه هستند.

هوزینگ تک المانه

هوزینگ های فیلتر کارتریجی تک المانه با جنس های استیل، شیشه و pvc طراحی و تولید می‌ شوند. در اکثر مواقع برای شرایطی که دبی آب کمتر از ۵ متر مکعب بر ساعت باشد، از آن ها استفاده می کنند. این نوع هوزینگ ها همان گونه که از نام آنها پیداست، در داخل آنها یک فیلتر به کار برده می شود و از آنها برای تصفیه آب خانگی استفاده می کنند.

هوزینگ چند المانه

با در نظر گرفتن میزان دبی آب و محیطی که از این تجهیزات استفاده می‌ شود،  در برخی مواقع ممکن است نیاز باشد تا از چند فیلتر میکرونی یا کارتریج استفاده شود، در این مواقع هوزینگ های چند المانه به کار برده می شوند. بدنه هوزینگ های چند المانه ز جنس استیل بوده و شامل انواع مختلفی مثل استیل ۳۰۴، هوزینگ استیل SS316 و SS316L هستند.

هوزینگ فیلتر کارتریجی استیل

با در نظر گرفتن تآثیر زیادی که فیلترهای میکرونی و کارتریجی در پیش تصفیه آب های سیستم ‌های ROدارند، هوزینگ ها بیشتر برای محیط های صنعتی و نیمه صنعتی ساخته می شوند. برای اینکه طول عمر این دسته از تجهیزات افزایش پیدا کند، ساخت بدنه آنها از جنس استیل می باشد. این هوزینگ ها می توانند فشار تا ۱۲ بار را تحمل کرده و به همین علت بیشتر از آن ها در صنعت استفاده می کنند.

هوزینگ پی وی سی

از جمله متداول ترین انواع هوزینگ فیلتر میکرونی می توان به نوع پی وی سی اشاره کرد که از آن در صنعت و آب شیرین کن ها استفاده می شود. همچنین برای ماشین لباسشویی و دستگاه تصفیه آب خانگی نیز کاربرد دارند. این نوع هوزینگ های تک المانه قادر به فراهم کردن محیطی بدون امکان رشد جلبک هستنداین کهبرای سیستم های تصفیه آب خانگی و آشامیدنی دارای کاربرد بسیار زیادی می باشند.

هوزینگ شیشه ای

برای این که بتوان از آلوده شدن فیلتر داخل هوزینگ اطلاع پیدا کرد، این فیلترها را از شیشه هایی که دارای قدرت تحمل فشار ۵ بار هستند، تولید می کنند. این هوزینگ ها دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و تک المانه می باشند. معمولاً از آن ها در دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می شود. این نوع هوزینگ ها دارای سایز ۲۰ اینچ هستند و آن ها را در گروه هوزینگ های نیمه صنعتی قرار می دهند. نوع خانگی آن ها دارای سایز ۱۰ اینچ است.

قیمت هوزینگ فیلتر کارتریجی

برای ساخت و تولید هوزینگ از استانداردهای مختلفی پیروی می‌شود و مطابق با این استانداردها هوزینگ ها دارای ویژگی های مختلفی هستند. به علت وجود تفاوتی که در سایز، جنس و دیگر ویژگی های این تجهیزات تصفیه آب وجود دارد، معمولاً قیمت هوزینگ فیلتر کارتریجی متغیر می باشد. از پارامترهای مهمی که تعیین کننده قیمت هوزینگ هستند، می توان به مواردی مانند جنس بدنه، سایز، چند المانه بودن و ابعاد هوزینگ اشاره کرد.

 

About The Author

Comments

More Posts You May Find Interesting