تجهیزات استخر ، برای تاسیس یک استخر، سونا یا جکوزی باید لوازم و تجهیزات مختلفی را تهیه کرد. این لوازم طیف گسترده‌ای دارند. تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای راه اندازی یک استخر شامل دستگاه های تصفیه کننده و ضد عفونی کننده آب، دستگاه های گرمایشی و رطوبت گیری برای سالن استخر، دستگاه تنظیم کننده فشار و گردش آب و لوازم جانبی مثل تخت، چراغ استخر، سایه بان، نردبان و … می باشند. در رابطه با دستگاه تصفیه و ضد عفونی کننده آب استخر می توان به تجهیزاتی مثل انواع فیلتر های تصفیه و انواع کلرزن ها یا پکیج های تصفیه آب، جاروهای استخر، لامپ یو وی و ازن زن ها و ..‌. اشاره کرد.

همچنین در خصوص تجهیزات تامین فشار و گردش آب در سیستم از مجموعه لوازم و تجهیزات استخر، سونا، جکوزی می توان به پمپ های تصفیه، جت پمپ های جکوزی، بلوئرها و سیستم استخر بی پایان از برندهای IML، ایمکس و PSH اشاره کرد.

تجهیزاتی که برای تامین فشار و گردش آب استخر به کار برده می شوند، شامل مواردی مثل پمپ های تصفیه، بلوئرها، سیستم جت پمپ های استخر و جکوزی و … می باشد. همچنین در استخرها از انواع گرمکن های آب استخر استفاده می شود که شامل مواردی مثل هیترهای برقی و گازی است و از لوازم ضروری و مهم برای استخر به شمار می آیند. این تجهیزات در ظرفیت های مختلف و برندهای گوناگونی تولید و ارائه می‌ شوند. در ادامه این مقاله به معرفی هر یک از تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس استخر می پردازیم.

پمپ های تصفیه استخر

پمپ های تصفیه آب استخر به عنوان اصلی ترین قسمت سیستم تصفیه آب استخر به شمار می آیند که آب خروجی از سیستم تخلیه با کمک آنها از فیلتر عبور داده شده و دوباره به کاسه استخر بازگردانده می شود. قبل از پمپ از یک صافی فلزی استفاده می شود تا آشغال های احتمالی باقیمانده در آن قرار گیرند و از این طریق جلوی صدمه دیدن پمپ گرفته می شود. در رابطه با پمپ های تصفیه آب استخر می توان گفت که این تجهیزات از لوازم ضروری برای استخر هستند که برای راه اندازی یک استخر باید به خرید و نصب این تجهیزات دقت زیادی داشت. زیرا بقیه تجهیزاتی که برای استخر به کار برده می شوند، تحت شعاع نصب و اجرای پمپ تصفیه استخر قرار خواهند گرفت.

آبی که در استخر وجود دارد باید با استفاده از یک سیستم تصفیه از آلودگی ها و کثیفی ها پاک شود. یکی از طراحی های مرسوم که برای استخر به کار برده می شود این است که آب از دو یا چند خروجی استخر و چند اسکیمر که در قسمت بالایی استخر قرار گرفته اند، با استفاده از مکش پمپ تصفیه استخر جمع‌آوری شده و به سوی پمپ و پس از آن فیلتر تصفیه آب استخر منتقل می شود.

فیلتر تصفیه استخر

در رابطه با فیلترهای تصفیه استخر و جکوزی می توان گفت که برای ساخت این فیلترها نوع شنی با مخزن های بزرگ انتخاب می شود که دارای جنسی از فایبرگلاس و فلز هستند. در این فیلترها یک بستر ضخیم از شن مخصوص وجود دارد و مثل پمپ ها و پکیج های تصفیه آب استخر از تجهیزات ضروری و مورد نیاز برای راه اندازی یک استخر هستند.

از بالای مخزن فیلتر آب وارد می شود و با کمک نیروی جاذبه زمین به سمت پایین به حرکت در آمده و پس از گذاشتن از روی شن ها، ذرات ریز شن و آلودگی‌ هایی را به خود جذب خواهد کرد و در انتهای مخزن این الودگی ها باقی می مانند، از این طریق آب تصفیه شده به سوی خارج هدایت می شود. با گذشت زمان و با در نظر گرفتن گرفتگی منافذ داخل فیلتر شنی، ممکن است شدت جریان آب در فیلتر کمتر شود.

به طور کلی فیلترهایی که برای تصفیه استخر استفاده می شوند، دارای سه دسته فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه هستند. در برخی استخرها به جای اینکه از فیلترهای شنی استفاده شود از فیلتر کارتریجی یا دیاتومه استفاده می کنند.

پکیج تصفیه آب استخر

با کمک پکیج تصفیه آب استخر می ‌توان آبی را که در استخر وجود دارد، را به گردش درآورد. همچنین ذرات معلق و محلول هایی که در آب استخر وجود دارند را نیز از آن جدا کرد. پکیج های تصفیه آب استخر معمولاً در سه مدل طراحی و تولید می شوند و هر کدام از آنها دارای کاربرد خاصی هستند. در اینجا به معرفی این مدل ها می پردازیم.

پکیج تصفیه استخر Tpaks

در این پکیج پمپ و فیلتر شنی که بر روی یک شاسی ثابت قرار گرفته اند، با اتصالات و لوله های رابط به منظور فیلتر کردن آب استخر های کوچک و یا حوضچه های آب سرد و جکوزی و استخرهایی که موقت هستند، طراحی و تولید می شوند.

پکیج تصفیه استخر TOP FILTER

از این پکیج های تصفیه آب استخر برای استخر هایی که هیچ نوع لوله کشی و مدار تصفیه در کف و سطح آنها وجود ندارد، استفاده می‌ شود. در واقع مثل حوض های بزرگی می باشند که شناگران می توانند از آنها استفاده کنند.

پکیج تصفیه استخر دفنی

این پکیج را می‌توان به جای موتورخانه های استخرهای سرباز و سرپوشیده که دارای حجمی حدود ۱۰۰ مترمکعب هستند، استفاده کرد. با در نظر گرفتن ظرفیت استخر، این پکیج ها دارای مدل ها و ظرفیت های مختلفی هستند.

تجهیزات ضدعفونی استخر

علاوه بر اینکه لازم است آب موجود در استخر فیلتر شده و ذرات معلق در آن گرفته شوند، باید برای توازن شیمیایی آب استخر به آن مواد شیمیایی لازم را تزریق کرد. در آب استخر عوامل بیماری زای خطرناکی وجود دارند و استخر یک مکان مناسب برای انتقال عوامل بیماری زا از یک فرد و به فرد دیگری می باشد. پس اگر آب استخر دارای توازن شیمیایی نادرستی باشد، ممکن است به قسمت های مختلف آن استخر آسیب وارد شود. در صورتی که توازن شیمیایی آب استخر نامناسب باشد، موجب تحریک پوست و چشم خواهد شد. بنابراین لازم است از یک سیستم ضد عفونی کننده به منظور از بین بردن عوامل بیماری زا در استخر استفاده کرد.

کلر از جمله رایج ترین ضدعفونی کننده هایی است که از آن در استخر استفاده می شود. زمانی که یک ماده جدید یا آلوده به آب وارد می شود، کلر با کمک ترکیبات شیمیایی مختلف با آن ماده واکنش خواهد داد وعوامل بیماری زا و میکروب هایی را که در استخر وجود دارند، از بین خواهد برد. بنابراین در میان تجهیزات و لوازمی که برای استخر خریداری می ‌شوند، تهیه کردن تجهیزات ضدعفونی استخر از موارد بسیار مهمی است که باید به آن دقت کرد. همچنین مصرف‌کننده لازم است که از سلامت دستگاه ضدعفونی کننده استخر اطلاع کافی داشته باشد.

تجهیزات ضدعفونی آب استخر شامل مواردی مثل افزایش دهنده PH آب استخر، کاهش دهنده PH آب استخر، دوزینگ پمپ ها، قرص کلر، تست کیت، کلر زن خطی ، پمپ تزریق اتاترون و ..‌. می باشند.

جت پمپ جکوزی

در استخر و جکوزی هایی که دارای آب گرم هستند به منظور پمپاژ آب با فشار زیاد به داخل استخر از جت پمپ استخر یا جکوزی استفاده می کنند. همچنین به منظور به حرکت در آمدن آب برای حالت معمولی و یا مواردی مثل فیلتر کردن و گرم کردن آب، از پمپ جکوزی و استخر با سرعت پایین استفاده می‌کنند. واضح است در صورتی که از این دستگاه برای وضعیت دوم استفاده شود، به منظور فیلتر کردن آب از صافی و در مسیر آب خواهد بود.

جاروی استخر

یکی از لوازم جانبی که می‌توان برای استخر خریداری کرد، جاروی استخر می باشد که جهت تمیز نگه داشتن آب استخر به کار برده می شود. با کمک جاروی استخر مواد معلق و سنگین ته نشین شده در آب استخر جمع ‌آوری و پاکسازی می شوند. در صورتی که از جاروی استخر استفاده شود دیگر نیاز نیست که به علت وجود جلبک هایی که در کف و دیواره استخر و یا آلودگی های دیگری که درآن  ته نشین شده اند، آب استخر را خالی کرد.

سه نوع مختلف جاروی استخر وجود دارد که عبارتند از:

جاروی دستی

این نوع جاروها دارای دو مدل بدون فیلتر تصفیه و جاروی دستی همراه با فیلتر تصفیه می باشند.

جاروی نیمه اتوماتیک

با وصل کردن این جارو به پمپ تصفیه یا اسکیمر و قرار دادن آن در کف استخر می توان با استفاده از پمپ و نیروی کششی که دارد، آن را در کلیه نقاط استخر به حرکت در آورده و آلودگی ها و ذرات ته نشین شده که در قسمت های زیرین استخر وجود دارند، را جمع‌آوری کرده و آنها را از استخر بیرون کشید.

جاروی رباتیک

این نوع جاروی استخر دارای عملکردی هوشمند می باشد و مجهز به یک موتور قوی بوده و بدنه آن سبک و قابل حمل است. این جاروها به شکل اتوماتیک روی سطح افقی و عمودی و همچنین در کف و دیواره های استخر حرکت می ‌کنند و بدون اینکه به اپراتور نیازی داشته باشند، می توانند عملیات پاکسازی را روی سطوح مختلف استخر انجام دهند.

رطوبت گیر استخر

از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای استخر رطوبت ‌گیر استخر می باشد. هوای محیط اطراف استخر چون دارای نم و رطوبت است، موجب ایجاد جلبک های سمی شده و ممکن است سبب تخریب مصالح به کار برده شده در ساختمان و محیط اطراف استخر شود. بنابراین یک استخر سرپوشیده علاوه بر اینکه موجب فراهم کردن لحظاتی مفرح و شاد برای افراد می شود، ممکن است تبخیر از سطح آب سبب بروز مشکلات ساختاری شود. پس دیوارها و سطح زمین و دکوراسیونی که در معرض رطوبت اطراف استخر هستند به سرعت دچار تخریب می شوند. بنابراین لازم است که برای جلوگیری از این مشکل از رطوبت گیر استفاده کرد.

سیستم گرمکن آب استخر 

در بیشتر استخرهای خصوصی برای اینکه آب استخر یا جکوزی و آب مصرفی سرویس ها و دوش ها را گرم کنند، از یک سیستم گرمایشی مستقل استفاده می شود. البته لازم است بدانیم اگر بیش از حد دمای آب استخر بالا رود، موجب افزایش میزان تبخیر و بالا رفتن رطوبت نسبی در محیط استخر خواهد شد. پس این عامل موجب آسیب دیدگی و فرسایش تجهیزاتی می شود که در محوطه استخر وجود دارند.

روش های مختلف گرمایش آب استخر

از روش ‌های مختلفی می ‌توان برای گرمایش آب استخر و جکوزی استفاده کرد. برخی از این روش ها شامل موارد زیر هستند :

گرمایش استخر با کمک مبدل های حرارتی

گرمایش آب استخر با کمک سیستم سولار به شکل غیر مستقیم و مستقیم

گرمایش آب استخر با کمک گرمکن های برقی

گرمایش آب استخر با کمک پکیج های گازی ویژه گرمایش آب استخر

گرمایش آب استخر با کمک دیگ (چدنی و یا فولادی) و مبدل حرارتی

هیتر برقی و گازی برای استخر و سونا

هیترهایی که در استخر و سونا به کار برده می شوند، شامل دو دسته هیتر برقی و گازی هستند. هیتر های برقی با کمک انرژی الکتریکی و المنت های مخصوص کار می کنند و هیتر های گازی با استفاده از گازوئیل یا سوخت گاز کار خواهند کرد. هیترهای سونای بخار شامل دو گروه هیتر برقی سونای بخار و هیتر گازی سونای بخار هستند و معمولا آنها را در پشت دیوار سونای بخار یا  برای فاصله های بیشتر در موتورخانه آنها را نصب می کنند.

نردبان و دستگیره استخر

یکی از ملزوماتی که برای بهره برداری از استخر باید به کار برده شود و موجب راحتی بیرون آمدن شناگران از استخر می شود، نردبان یا پله استخر است. در استخرهایی که دارای طولی بیش از ۱۰ متر هستند، بهتر است دو نردبان در آنها نصب شود. برای استخرهایی که دارای طولی کمتر از ۱۰ متر هستند، یک نردبان در قسمت کم عمق استخر به کار برده می شود. معمولاً ساخت نردبان استخر ها از جنس استیل یا پله هایی از جنس ای بی اس استفاده می ‌کنند. در برخی مواقع این نردبان ها از ترکیب استیل و پلاستیک ضد سرخوردگی تولید می شوند. با توجه به عمق استخر و محل نصب نردبان، معمولاً تعداد پله های نردبان استخر بین ۲ تا ۶ پله خواهد بود. بهتر است که فاصله میان پله های نردبان استخر ۲۵ یا ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

چراغ استخر و سونا

برای چراغ های استخری از دو مدل روکار و توکار استفاده می‌کنند. همچنین برای استخر ها لامپ های هالوژنی که تک رنگ می باشند و یا لامپ های ال ای دی و اس ام دی ارائه می شوند.

آبنما و فواره استخر

آب نما و فواره استخر یکی از عناصر لازم در استخر است که موجب فراهم کردن حس آرامش در استخرهایی می شود که در باغ و فضای سبز هستند. همیشه جویبارهای طبیعی و مصنوعی و آبشار ها برای مردم جذابیت ویژه‌ای دارند. پس استفاده از آبنما و فواره برای استخر علاوه بر این که جنبه زیبایی سازی برای فضا دارد، موجب مطبوع شدن فضای اطراف استخر و تلطیف هوا نیز خواهد شد. همچنین جلوی راکد ماندن آب استخر را نیز می‌ گیرد.

جمع بندی

در صورتی که به دنبال راه اندازی یک استخر، سونا یا جکوزی هستید و می خواهید تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای آن را انتخاب کنید، بهتر است با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، ارتباط برقرار کرده و در رابطه با تعیین ظرفیت مناسب، تعداد تجهیزات مورد نیاز و یا انتخاب برند مناسب تجهیزات مورد نیاز برای استخر راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

About The Author

Comments

More Posts You May Find Interesting